Program młodego czytelnika

Zaczarowany świat książek

Jednym z najpotężniejszych czynników rozwoju dziecka i jednocześnie profilaktyką trudnych i aspołecznych zachowań jest głośne czytanie. Czytanie rozwija język, pamięć i wyobraźnię, uczy myślenia i koncentracji, niesie ogromną wiedzę, rozbudza zainteresowania. Głośne czytanie buduje więź między rodzicem a dzieckiem, nauczycielem a wychowankiem, wspiera rozwój psychiczny dziecka. Przyczynia się również do budowania mocnego systemu wartości dziecka i kształtuje jego wrażliwość moralną.

Program czytelniczy Zaczarowany świat książek skierowany jest do wychowanków internatu SOSW nr 1. Cykliczne zajęcia prowadzone są dwa razy w miesiącu. Obejmują one głośne czytanie książek przez wychowawcę, próby samodzielnego czytania, ekspresję plastyczno-ruchową, zajęcia w Dolnośląskiej Bibliotece Pedagogicznej we Wrocławiu, wyjścia do księgarni oraz obchody Dnia Książki.

Cele programu:

• odkrycie przez wychowanków przyjemności z obcowania z książką;

• ukazanie bogactwa i różnorodności książek ( gatunków literackich: bajki i baśnie, wiersze, współczesne opowiadania dla dzieci, bajki terapeutyczne, książki z rebusami, zagadkami)

• zaproponowanie książki, jako dobrej alternatywy wobec telewizji i komputera;

• rozwój inteligencji emocjonalnej, wzrost poczucia własnej wartości;

• wzrost kompetencji społecznych;

• zwiększenie zdolności wychowanków do refleksji, wyciągania wniosków i krytycznego myślenia;

• rozwijanie pamięci i wyobraźni, nauka myślenia;

• doskonalenie umiejętności językowych dzieci;

• wyrabianie nawyku szanowania książek.

Opracowanie i realizacja: p. Karolina Drelak-Kłobuch